Anadolu Kraliçe Ana Arı ( Yerli )

Anadolu Kraliçe Ana Arısı

Anadolu Kraliçe Ana Arı ( Yerli ) ;Anadolu arısı dünyanın en sağlıklı arı ırklarından biridir. Farklı ülkelerdeki saf ırk arıların genetik yapısında anadolu ırkı kanını bulmanız mümkündür, örnek verecek olursak belfast arısında buckfast ana arısında ve bir çok arı ırkı buna dahildir.Anadolu arısının ıslah çalışmaları yıllar önce  Makedonya’da yapılmaktaydı son bir kaç yıldır. Ülkemizde de son zaman son zamanlarda Anadolu arısı ile ilgili ıslah çalışmaları yapılmaktadır. Anadolu arılarının en önemli özellikleri Hastalıklara karşı dirençli olması ve bölgelere göre dağılımı yapılırken dayanıklılığıdır.

Anadolu Arılarının Genel Özellikleri

  • Anadolu arıları, olumsuz hava koşullarına oldukça dayanıklı bir arı ırkı olmaktadır.
  • Anadolu arılarının yön bulma yetenekleri oldukça yüksektir.
  • Bu arılar tutumluluk özelliği ile dikkat çekmektedir.
  • Anadolu arıları yiyecek toplamada oldukça canlı ve enerjik özellikler göstermektedir.
  • Anadolu arıları uzun yaşarlar.
  • Anadolu arılarının bal üretim kabiliyetleri ve üretim kabiliyetleri oldukça yüksektir
  • Anadolu arılarının en önemli özelliği Anadolu coğrafyasının iklimine uyum sağlamasıdır.
  • Olumsuz kış şartlarına oldukça dayanıklı bir arı ırkıdır.

 

 

Anadolu Kraliçe ana arılarının çoğunluğu esmerdir. Fiziksel olarak küçük yapıda bulunmaktadır. Hava koşulları ne kadar zor olursa olsun en zor şartlarda bile bal toplayarak hayatlarını devam ettiren bir arı ırkıdır. Ülkemizde Anadolu arısı oldukça yaygın bir arı ırkı olarak dikkat çekmektedir. Anadolu arıları, Güneydoğu ve Kuzeydoğu bölgeleri haricinde ülkenin her yerinde bulunmaktadır.

Anadolu Kraliçe Ana Arı
Anadolu Kraliçe Ana Arı

Anadolu arıları gittikleri bölgenin iklimine kolayca uyum sağlamaktadırlar. Anadolu kraliçe arı ılıman bölgelerde oldukça rahat bir şekilde üreme ve verimli çalışmasını gerçekleştirmektedir.

Anadolu arılarının asıl anavatanı Egedir. Rusya, İngiltere ve Amerika’ya Anadolu arası gönderilerek çeşitli deneyler yapılmıştır ve bu deneyler neticesinde de Anadolu arılarının diğer ırklarla kıyaslaması yapılmıştır. Diğer ırklara göre verimli yumurtlama ve daha fazla yumurtlama özelliğine sahip olduğu belirlenmiştir. Anadolu arılarında yağmacılık düşüktür.

Anadolu Irkı Gelişimi ve Bal verimi

Özellikle farklı bir konuya değinmek istiyorum Kılıç arısına,Anadolu ırkı denildiği zaman arıcıların aklına ilk olarak hırçın bal verimi düşük bir arı ırkı geliyor, Bu anadolu ırkı ıslah çalışması yapılan uyusal bal verimi gelişimi ve dayanıklığı son derece iyi bir hattır.Firmamız tarafından  damızlıklardan aldığımız birinci kuşak ana arı satışı yapmaktayız, bunun yanı sıra Anadolu ırkı Paket arıcılık sistemiyle türkiyenin her bölgesine Arı satışımız mevcuttur.

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?