Paket Arıcılık Nasıl Yapılır?

Paket Arıcılık Nasıl Yapılmalıdır

Paket Arıcılık Nasıl Yapılır? Arıcılık işi ile uğraşanlar veya bu alana ilgi duyan kişilerin başlıca merak ettiği konuların başında paket arıcılık gelmektedir. Paket arıcılık iklim özellikleri farklılık gösteren bölgeler için çözüm özelliği taşıyan önemli bir arıcılık işlemidir. Bu sistemde arılar uygun koşullarda yetiştirilerek özellikle soğuk ve yıpratıcı hava koşulları bulunan bölgelerdeki arıcılara gönderilir. Bu sistem ile soğuk iklimsel koşullarda arı üretimi yapmak zor olduğu için soğuk bölgelerde de arıcılık sisteminin devamı sağlanmaktadır. Paket arıcılık sistemi aynı zamanda arıcılık işine yeni başlamayı düşünen kişiler için de en iyi seçeneklerin başında gelmektedir. Kovanlı veya kovansız şekilde tercih edilebilecek olan paket arıcılık sistemi ile hali hazırda yetiştirilmiş olan arılar bu alanda faaliyet göstermeyi düşünen kişiler için oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır.

Paket arıcılıkta kovanlar çerçeveler ile bölünmüş bir şekilde bulunmaktadır. Satın alınmak istendiğinde de istenilen çerçeve sayısına bölünerek müşteriye ulaştırılır. Aynı zamanda bu çerçeve sayısı ve türü de paket arıcılık konusunda fiyatlandırmayı belirleyen unsurlardır.

Hava koşullarından dolayı arıların zayi olması durumlarında üretimin yapılması gereken dönem tehlikeye girebilmektedir. İşte bu dönemlerde paket arıcılık büyük önem arz eder. Bayram Arıcılık, paket arı talebi olan bölgelere lojistik destek de sağlayarak üretimin sağlıklı bir şekilde devam etmesini amaçlamaktadır. Özel olarak ve yaşam ömürleri uzun cinslerden yetiştirilerek, ana arı ırkının doğru ve kaliteli seçimi sayesinde zorlu koşullarda dahi satılık arı ile üretimin devam etmesine destek olunur.

Paket arıcılık nasıl yapılır
           Paket arıcılık nasıl yapılır

Paket Arıcılık Mantığı Nasıl İşlemektedir?

Paket arıcılık mantığı aslında üç ana sebebe dayanmaktadır. İlk olarak arıcılık konusunda çok fazla deneyimi olmayan veya bir noktadan başlamak istendiğinde yetiştirilmiş özel ve dayanıklı arı türleri ile başlangıç yapmak oldukça mantıklı olmaktadır. Bu şekilde üretim sürecine bir an önce geçmek mümkün hale gelmektedir. İkinci olarak, sahibinden satılık arı ile paket arıcılık sistemi sayesinde var olan arı sayısı arttırabilir ve üretim kapasitesi genişletilebilir. Son olarak da paket arıcılık sistemi ile üretim döneminin arkasına düşmeniz engellenmiş olur. Erken ilkbahar döneminde yetiştirilmiş güçlü arılar ile üretim sezonundan maksimum fayda sağlamanız mümkün hale gelir. Ayrıca bu sayede soğuk bölgelerde olan üreticilerin, mevsimsel olarak üretimin daha erken başladığı ılıman iklimlerde arıcılık yapanlar ile üretim sezonuna aynı dönemde girebilmeleri de sağlanmaktadır.

Paket arı sistemi güçlü bir lojistik alt yapı ile sağlanmalıdır. Bu nedenle güvenilir bir satıcıdan temin etmek oldukça önemlidir. Bayram Arıcılık da satın alınan paket arı çerçeveleri dağıtım programına göre alıcılara teslim edilmektedir. Paket arı satın almayı düşünen kişilerin paket arı, ana arı sipariş ve dağıtım dönemlerini takip etmeleri ve bu dönemlerde siparişlerini vererek ürünlerine ulaşmaları mümkündür.

Ana Arı Nedir?

Arıcılık mesleğinde ve aynı şekilde paket arıcılık sisteminde de ön plana çıkan önemli kavramlardan birisi de ana arıdır. Ana arı üretimin en önemli noktalarının başında gelmektedir. Bu arı arı kolonisinin büyümesini, çoğalmasını destekler, devamlılığın sağlanması noktasında mihenk taşı konumundadır. Ana arı halk arasında kraliçe arı olarak da bilinmektedir.

Ana arı siparişi vermeden önce bilinmesi gereken önemli bazı detaylar mevcuttur. Ana arı türünün belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu arıcılıkta başarı sağlanmasının en önemli koşullarından birisi olarak bilinmektedir. Ayrıca ana arı temininde genç ana arı tercih etmenin birçok avantajı söz konusudur. Ana arı seçilirken yetiştiricilik yapılacak bölgeye uyumlu bir ana arı ırkı seçmek oldukça önemlidir. Bölgenin durumu, iklim koşulları, yetiştiriciliğin yapılacağı rakım gibi bilgiler oldukça önem arz etmektedir. Bu konuda ana arı satışı için araştırmalar yapılırken öncesinde temin edilecek noktadan destek almak gerekli olabilmektedir.

 

Paket Arının Mevcut Kovana Aktarılma İşlemi

Paket arı alan veya almayı düşünen kişilerin merak ettiği konulardan birisi de arıların normal kovana aktarılma işleminin nasıl olacağıdır. Paket arılar kovanlı ve kovansız şekilde mevcut olabilmektedir. Özellikle kovansız tercih edildiğinde mevcut kovana aktarma işlemi yapılması gerekli olmaktadır. Burada önemli olan birkaç madde vardır. Bunlara dikkat edilerek uygulama yapıldığı takdirde sorunsuz bir şekilde aktarma işlemi yapmak mümkündür. Özellikle ilk defa bu işlemi gerçekleştirecek kişilerin bu detayları bilerek hareket etmeleri, işlemleri oldukça kolay uygulamalarını sağlayacaktır.

Öncelikle satılık arı alan kişilerin arıları eline ulaştığında mevcut kovana aktarma işlemini paket arıların ulaştığı gün direk yapmamaları gerekmektedir. Arılar yolculuktan etkilenebilmekte ve korunma refleksi ile saldırgan olabilmektedir. Bu nedenle yoldan gelen paket arının aktarımı için bir gün beklemek ve ardından işlemlere başlamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Merak edilen diğer bir konu ise ana arı hususudur. Ana arı konusunda tereddüt yaşanmaması adına birkaç noktaya dikkat ederek ana arının varlığını tespit etmek mümkündür. Her kontrolde ana arıyı tespit etmek mümkün olmayabilir. Bunun için öncelikli olarak kontrol edilmesi gereken husus arının polen sirkülasyonunu sağlıyor olmasıdır. Bununla birlikte koyulan şurubu da alıyor olması gerekmektedir. Bu iki konu olması gerektiği gibi ise arıların ana arısı mevcuttur.

Diğer önemli noktalardan birisi aktarma işlemi esnasında zaman kaybetmemektedir. İşlemler gerçekleştirilen çok uzun süre arılar ile uğraşmak işlerin zorlaşmasına ve arıların asabileşmesine neden olabilir. O nedenle bu işlem ne kadar kısa sürede halledilirse o kadar kolay olacaktır. Arılar kontrol edilmek istenirse yerleştirme işleminde sonra üç dört günlük bir süre sonrasında detaylı bir şekilde incelenebilir.

2 Yorum

  1. Avatar ahmet sanli diyorki:

    Bayram arıcılık 2017 yılında sizden 10 paket arı alarak arıcılığa başladım hiç bir deneyimim yokken şuan 300 adet ariyla çalışıyorum sayenizde arilarimi cogalttim çok teşekkür ederim

    • Avatar admin diyorki:

      Ahmet bey biz çok teşekkür ederiz, Arıcılık adına bir nebzede olsa faydalı olabiliyorsak ne mutlu bizlere iyi çalışmalar diliyorum

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?