Paket Arı Üretimi

Paket Arıcılık

Paket arı üretimi kış şartlarının şert olduğu bölgelerde, arı üreticilerinin bir nevi üretim ve kayıplarını ekomik bakımından, en aza indirerek kısa sürede daha fazla bal verimi elde edebilmek için faliyete geçirilen, bir arı satış sistemidir. Tarihi eski yıllara dayanan paket arıcılık sistemi ile Avustralya, Amerika,Yeni zellanda gibi ülkelerde Paket arı üretimi yapılmaktaydı. Türkiyede Son 10 yıldır Bayram arıcılık tarafından farklı bir paket arıcılık sistemiyle, Ülke arıcılığına katkıda bulunmak için çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Avrupa Ülkelerinde satılan paket arılar kilogram bazlı üretilip Çerçevesiz olarak satılmaktadır. Böyle bir sistem arı hastalıklarına davetiye çıkartmaktadır.

Paket Arı Üretilen Bölgeler

Mevsimi ve baharı erken bölgelerde (ege ve akdeniz bölgesi) üretilen arılar, baharı geç olan bölgelere ana arı ile beraber yanında işçi arıları petekli yavruları ile beraber, kovan standartındaki özel paketlerde hazırlanarak, satışa sunma biçimidir. Bal mevsimini hızlı koloniler oluşturmak için, paket arıcılık çok önemlidir. Paket arılar 1 yıl öncesinden genç ana arı ile bölmeler yapılarak sonraki yıl için hazırlanır.7-8 aylık arı bakımlarının ardından sezonun başlamasıyla birlikte, özel ekiplerimiz tarafından hazırlanarak, kendi araçlarımızla ülkemizde arı siparişi veren arıcılarımıza kısa sürede teslim edilmektedir.

Silkme Arı

Silkme arı da farklı bir uygulama yapılmaktadır, silkme arı özellikle karakovan balına çalışan arıcılar için özel bir arı satış sistemidir.

Silme arının Hazırlanması öncelikle kovan içerisindeki arılara duman verilerek,koloni içerisindeki arıların bal yiyerek sakinleşmeleri sağlanır. Ana arı  kafese koyularak muhafaza edilir. Petek üzerindeki arılar huni içerisine silkelenerek paket arı aparatına aktarılır. Paket içerisinde Arının tüketebilecekleri şekilde kek veya şurup koyulur.

Paket Arının Kovana Aktarılması

Paket arı üretimi ve satışında çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Hazırlanan paketlerin en kısa sürede arıcılara teslim edilmesi arının sağlığı açısından çok önemlidir, Paket arı aparatlarımız özel havalandırma sistemi ile petekler arasındaki boşluk ile arının rahat hava alabilmesini sağlamaktadır.

Paket arılar uygun bir zemine koyularak üzerine uçuş deliği kapanmayacak şekilde,muşabba örtülerek muhafaza edilir.

Teslim edilen paket arılar arıcılar tarafından boş kovana aktarma işlemi başlar. Bir gün sonrasına aktarılması daha uygundur,Yerine ulaşan arılar,Paket arı üzerinde bulunan uçuş delikleri açılır ve arının çıkışını mutlaka görmesi gerekir.

Uçuşu sağlanan arılar 12 saat uçuş yaparak hem bölgeyi tanır su ihtiyacını karşılar ve sakinleşir. Nakliyede arı strese girer ve hemen aktarılırsa hırçınlık gösterir.

Paket arı aktarımı işleminden sonra arıya iki günde bir 1/1 şurup verilerek beslemeye alınır.Sıcak bölgeden gelen arılar, bölgenizdeki hava koşulları hala sert ise arı bir çerçeve çekilerek yavruyu üşütmemek adına salkım olabilir.Paket arı siparişi verirken teslimat zamanını çok iyi ayarlamanız gerekir. Zamanından önce gelen arıların size zararı olur faydası olmaz.

Paket arı Siparişi için Anasayfamızdan ürünlerimize bakarak sipariş verebilirsiniz. Teslimatlarımız Türkiye genelidir.

2 Yorum

  1. Avatar Fikri Özbey diyorki:

    Sayın Bayram Aricilik 20 adet 8 cerceve paket arı almak istiyorum. Fakat biraz tereddüt ediyorum, daha önceki yıllarda başka bir firmadan aldım hiç memnun kalmadım Hatay’dan kendimiz gelip alabilirmiyim

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?