Paket Arıcılık Nedir?

Paket Arıcılık Nedir?Fiyatları Nedir

Paket arıcılık Nedir?Bayram arıcılık sayesinde Türkiye’nin her bölgesine gönderilebilmektedir. Orta kuşakta bulunması sayesinde Türkiye’de farklı iklim koşulları yaşanmaktadır. Bu yüzden her iklime farklı özellikte arı kolonileri yapılmalıdır. Aksi takdirde arılar uygun iklim koşulu olmadığı için zayi olmakta ve bal üreticilerini zarara uğratmaktadır. Bayram arıcılık, uygun iklim koşullarında yetiştirdiği birçok ırkı içinde bulundurduğu arıları, kışın arıları zayi olan bal üreticilerine dökme veya özel ahşap çerçevelerde yollayarak sağlıklı ulaşım sağlamaktadır. Paket arıcılıkta 2 farklı amaç vardır. Kimi arıcılar sayılarını arttırmak isterken kimi de ilkbaharda daha güçlü arılar istemektedir.

Firmamızdan temin edeceğiniz arılar ile isterseniz arı sayınızı arttırabilir isterseniz de daha güçlü arılara sahip olabilirsiniz. Güven üzerine kuru olan firmamızdan paket arı alırken kafanızda hiçbir soru olmasına gerek yoktur. Güven ile alışverişinizi yapabilirsiniz. Sipariş verirken bulunduğunuz bölgeyi söylemeyi unutmamalısınız. Bütün siparişlerimizde koloninin içinde ana arı bulunmaktadır. Arı seçimi yapılırken bölgeye uyumlu arı ırkının seçilmesi bal veriminizi ve koloni sağlığını doğrudan etkileyecektir.

Değerli arıcılarımız  diğer farklı bir noktaya değinmekte fayda görüyorum. Satışını yaptığımız tüm ırklar F1 olarak hazırlanmaktadır, safkan damızlıklardan almış olduğumuz birinci kuşak ana arılar ile paket arılar hazırlanmaktadır. Saf ırkların bal verimleri ve gelişimleri geç olur o bakımdan sizin kullanacağınız arı f1 olmalıdır.

Satılık arı kolonilerinin yanı sıra ana arı satışı da oldukça önemlidir. Çünkü ana arı, bir arı kovanında arıların çoğalmasını sağlayan, yumurta elde eden, arı kovanının geleceğidir. Her kovanda bir adet ana arı bulunmaktadır. İki tane bulunduğu durumda biri diğerini öldürerek kovanda tek kalmaktadır. Ana arıların ömrü genel olarak 3 ila 5 yıl arasıdır. Ana arı diğer arılara göre daha uzun boylu, daha iri ve daha parlaktır. Ana arının tek görevi çiftleştikten sonra yumurtlamaktır. Ayrıca salgıladığı kimyasal madde ve hormonsal salgılar sayesinde arı kovanında birliği ve düzeni sağlamaktadır. Ana arıyı diğer arılardan ayıran en büyük özellik larva döneminden itibaren arı sütü ile beslenmesidir.

Paket Arıcılık Nedir?
Paket Arıcılık Nedir?

 

Paket arı’daki Ana arılar

Paket arılarımızın içerisinde bulunan ana arı,bir önceki yıla ait Genç ana arıdır,en verimli yılıdır.Bu sebeple diğer arılar 5 ila 6 hafta yaşarken ana arı 3 ila 5 sene arasında yaşamaktadır. Ana arılar diğer arılardan farklı olarak özel hazırlanan hücrelerde büyürler. Bu hücreler diğer hücrelere göre daha büyüktür. Ana arılar gelişimini 16 günde tamamlamaktadır. 16 gün sonunda hücreden çıkan ana arı 1 hafta sonunda çiftleşmeye çıkar ve 3 gün sonra geri dönerek yumurtlamaya başlar. Bir ana arı bir günde ortalama olarak 1500-3000 arasında yumurta yapabilir. Ana arı sadece çiftleşme zamanında dışarı çıkmaktadır. Ana arı çiftleşme ve yumurtlama haricinde diğer arıların görevlerini yapmamaktadır. Çünkü yapısal olarak fırça ve çiçek keseleri bulunmamakla beraber çene kemikleri de hücreleri yapmak için uygun değildir.

Ana arının beslenmesini ve bakımını diğer genç arılar yapmaktadır.  Ana arının iğnesi daha uzundur fakat bu iğneyi insanlara saplayamaz. Fakat kendisine rakip olanlara karşı kullanılabilmektedir. Ana arı diğer dişi arıları kısırlaştırarak yeni bir ana arı yetişmesine engel olmaktadır. Fakat bir zaman sonra işlevlerini yerine getiremeyen ana arı diğer arılara mesaj göndermektedir. Böylece diğer arılar yeni bir ana arı arayışına girerler.  Kovandaki petek gözleri işçi arı ve erkek arı gözleri olmak üzere 2 farklı ebatlara sahiptir. Ana arılar için petekte göz bulunmaz. Yeni bir ana arı ihtiyacı olduğunda petek gözleri birleştirilerek ana arıya alan yapılır. Eski ana arı, yeni ana arı oluşana dek kovanda kalır fakat yeni ana arı geldiğinde kovandan atılır. Kovan için önemli olan ana arı satışı, Bayram Arıcılık tarafından sizlere kaliteli ve güvenli bir şekilde sunulmaktadır.

Satılık Paket Arı Fiyatları

Bayram arıcılık ile sahibinden satılık arı kolonilerini güven ile Türkiye’nin dört bir yanına göndermekteyiz. İsteyenler plastik kutulu, isteyenler kovanlı olarak sipariş edebilir. 5 çerçeveli,6 çerçeveli ,7 çerçeveli, 8 çerçeveli ve 9 çerçeveli olmak üzere  alabileceğiniz arı kovanlarının fiyatları özelliklerine göre değişim göstermektedir.

 • 7 Çerçeveli Plastik veya Ahşap Paketlenen Arı: Boş çerçevesi bulunmayan arıların 5 çerçevesinde yavru olmakla beraber 2 çerçevesinde yoğunlukla arı olmaktadır.
 • 8 Çerçeveli Plastik veya Ahşap Paketlenen Arı: 5 çerçevesinde açık ve kapalı arı yavrusu olup 2 çerçevesinde yoğun olarak arı bulunmaktadır. Aynı zamanda 8. çerçevede de yoğun olarak arı vardır.
 • 9 Çerçeveli Plastik veya Ahşap Paketlenen Arı: 7 veya 8 çerçeveye kadar açık- kapalı arı yavruları vardır. Geriye kalan çerçevelerde ise yoğun olarak baskın arılar bulunmaktadır.
Paket Arıcılık Nedir?
Paket Arıcılık Nedir?

Satılık Ana Arı

Ana arıların Kafkas, Anadolu, Karniyol, Karpat, İtalyan ve Belfast olmak üzere 6 çeşit türü vardır. Ana arı alırken bulunduğunuz bölgeye uyum sağlayabilecek bir ırk seçmelisiniz. Belfast ve Karniyol ırkını seçecekseniz Anadolu iklimine uygun bir yerde bulunmanız gereklidir. Kafkas arının yetişebilmesi için de rakımı 1400 metre üzerinde olan bir yer gereklidir. İtalyan ırkı arı için de kışını ılıman bir şekilde yaşayan sahile yakın bir bölge olmalıdır. Ana arı siparişi verirken zayıf koloniler seçmeye dikkat edin çünkü güçlü kolonisi olanların ana arıyı kabullenme ihtimali oldukça azdır. Ayrıca ana arısı olmayan koloniler uzun süre böyle kalırlarsa daha sonradan ana arıyı kabul etmeleri zorlaşır. Bu yüzden ana arı en kısa sürede koloni ile buluşturulmalıdır. Ana arı size geldiğinde yaşlı ana arı kovandan alınarak yeni ana arı diğer arıların en kalabalık olduğu yerdeki zemine çapraz olacak şekilde yerleştirmelisiniz. Ana arı siparişi için Bayram Arıcılık ile iletişime geçerek istediğiniz ırk üzerinden alışverişte bulunabilirsiniz.

27 Yorum

 1. Avatar Kamil kurt diyorki:

  Yazılar oldukça açıklayıcı Ankara’da hobi arıcılık yapıyorum 5 adet paket siparişi versem teslim edermisiniz

  • Avatar admin diyorki:

   Kamil bey arı dağıtımlarımız nisanın 5 ile 15 arasında olacaktır o tarihler arasında ankaraya teslimat yapacağız

 2. Avatar Murat Çiftçi diyorki:

  2 adet 8 çerçeve karniyol siparişim vardı.Geri dönüş yapmadınız.Kayıtlarınızda vardır herhalde.Cevap yazarsanız memnun olurum.Saygılar.

 3. Avatar RECEP GÜLER diyorki:

  2019 da sizden esasen 10-kayıtlarınızın karışmasından 5 kovan arı aldım!arılar çok aşırı hırçın çıktı(((ama hepsi değil,2 tanesi-daha kovanlara 15 metre kalmadan şakk diye sokuyorlardı(((şimdi yine sipariş vereceğim,ama uysal kafkas arısı,kutuları üzerinede isimlerimizin yazılması isteğimi iletmek istiyorum ki-buda sizi daha güzel -güvenilir yapar!ayrıca Erzurum/dumlu-mayıs 1 ile 10 unda varırmı?teşekkürler…

 4. Avatar Hasan yalcin diyorki:

  Yetiştirdiğiniz ana arılar çok kaliteli sayenizde arıcılığa 6 yıl önce başladım 15 paket arı aldım firmanizdan şuan 140 arım var size teşekkürü bir borç bilirim bayram aricilik, arıcılık adına yaptığınız çalışmalar çok iyi umarım Türkiye’de arıcılık sizin ve sizin gibi işini en iyi şekilde yapan dostlar çoğalır iyi çalışmalar.

 5. Avatar İsa akilmaz diyorki:

  Merhaba bayram aricilik,geçen yıl pandemi nedeniyle teslimatlar biraz gecikmisti mayısın ilk haftası teslimat yapıldı. Nisan 15 gibi teslimat yapılabilirse bu yıl çok makbule geçer. Arilarinizdan harika bal aldim, mevsimin kötü ve kurak geçmesiyle birlikte ortalama 15 kg bal aldım arilarinizdan, sizin ırka dönmek istiyorum.

 6. Avatar Kadir Sahin diyorki:

  Geçen yıla oranla fiyatlar çok yükselmiş, 40 paket arı siparişi verecektim bu durumda 30 a düşüneceğim sayıyı, şundan eminim kaliteli ve sağlam birsekilde teslimat yapıyorsunuz. Sizinle çalışmadan önce 58 aridan 200 kg bal alamazken, sizden aldığım 10 kovan ari bana 58 aridan daha fazla bal verdi çok teşekkür ederim .

  • Avatar admin diyorki:

   Kadir bey malesef üzülerek belirtiyorumki geçen yıllara nazaran her sektörde olduğu gibi bizdede fiyat artışı oldu.Maliyetler belli teşekkür ederim siparişiniz tarafımıza ulaştı.

 7. Avatar Hasan Sabri eksi diyorki:

  Emeğine sağlık güzel kardeşim arıcılığı bize sevdirdirdiginiz için, iki yıldır sayende kovanlarimi 3 katı yaptım. Bize gelen arılar mükemmeldi ikitane hırçın çıktı ama en güzel balida onlar verdi

 8. Avatar Hidayet turunclar diyorki:

  Eskiden bir Anadolu ırkı atınız vardı, bal verimi yüksek hastalık barındırmayan bir o kadarda uyusal, şimdi ırklar çoğalmış ama malesef avantajlarından çok dezavantajlari var, sağlık sorunlarım nedeniyle çok uzun süredir ata mesleği arıcılığa ara vermiştim. Tekrardan baslayacam Allah izin verirse ırk araştırması yaparken sayfa önüme gelince düşüncelerimi paylaşayım dedim.. Paket arıcılık olarak paylastiginiz yazılar gayet güzel Anadolu ırkı üzerinde yogunlasacagim birazdaha araştırma yaptıktan sonra sipariş geçerim . Hayırlı isler

 9. Avatar Hacer aslan diyorki:

  Sayin bayram aricilik öncelikle yaptığınız calismalari titizlikle inceledim. Arıcılık bölümünden mezun olmuş 3 bayan arkadaşız arıcılık,bizim eğitim alanımız ve bu sektörde beraber çalışmayı planlıyoruz. 200 adet ile bu işe bismillah diycegiz. Elimizde kovanlarimiz mevcut konya bölgesi iklim olarak sert bir bölgemizdir.Bolgeye Belfast ve karniyol atışını kullanacağız. Elimizde hazır bulunan kovanları size getirsek ortalama 7 çerçeve ve 2022 yılına ait genc ana arı ile birlikte bize teslimat tarihi ve fiyatı ne olur. İletişim numaramızdan size aynı şekilde mesaj attım iyi calismalar

  • Avatar admin diyorki:

   Sayın Hacer hanım detaylı bilgiler email adresinize gönderilmiştir, İlginiz için teşekkür ederim.

 10. Avatar Saliha ucar diyorki:

  Ziraat teknikeri mezunuyum 3 arkadaş istişare edip sizden 800 adet 7 çerçeve paket arı almak istiyoruz web sitenizdeki fiyat üzerinden sipariş verdik.. Teslimat bilgileri hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Kayseri merkez

 11. Avatar Mahmut saatci diyorki:

  Çorum Alaca için satılık ari fiyatlariniz nedir? 9 paket almak istiyorum. Bu bölgede sizinle çalışan aricilarimizdan aldık numaranizi verdiğiniz arılar çok iyi ırkları bal verimi tatmin ediyor. Teşekkürler

  • Avatar admin diyorki:

   Mahmut bey 9 çerçeve satışımız yok paket arı olarak en fazla 8 cervece olması lazım, Teslimatımız olacaktır.

 12. Avatar Salih kus diyorki:

  Yaklaşık 24 yıldır yurt dışında yaşıyorum, emekliliğim geldi ve Türkiye’ye yerleşmeyi düşünüyorum. Yaptığım araştırmalar neticesinde Almanya ve Türkiye arasındaki paket arı sistemine baktığımda orda kilo ile arı satışı yapılırken, ülkemizde çerçeve bazlı satışları görüyorum. İkisi arasındaki fark nedir? Bu konuda beni aydınlatırsanız. Sipariş geçmek istiyorum iyi çalışmalar dilerim

  • Avatar admin diyorki:

   Salih bey kilo ile arı satış sistemi ülkemizde mevcut değıl , çırpma arı olarak çerçeve bazlı satış yapılmaktadır. Bu sistem bitlis hakkari bölgesinde toprak karakovan sistemi arıcılık yapanlar için ve kışlatmadan zayıf çıkan kolonilere asker takviyesi yapmak için ideal bir satış biçimidir. İlginiz için tesekkür ederim.

Yorum yaz

  Nasıl Yardımcı Olabilirim ?