Arı Hastalıkları Virüsler

Virüsler

Arı Hastalıkları Virüsler;Son yıllarda Türkiye genelinde yaşanan arı ölümleri,ülkede arıcılık yapan arıcılara hem maddi hemde manevi olarak büyük zararları olmaktadır. Bu nedenle arı hastalıkları ve ölüm nedenleri araştırılmaya başlanmıştır. Bal arılarından hastalık yapan ve tedavi edilmediği sürece bulaşma yöntemiyle bölgede bulunan tüm arıların ölümlerine neden olmaktadır.

Arı hastalıkları virüs çeşitleri

  • Kanat defarmasyonu virüsü
  • Kronik Arı Felci virüsü
  • Tulumsu yavru çürüklüğü virüsü
  • Siyah ana arı virüsü
  • İsrail Akut paraliz virüsü
  • Kaşmir arı virüsü
  • Akut Arı paraliz virüsü
  • Koloni çökme bozukluğu

Kanat deformasyon hastalığı;Avrupadaki arı kayıplarına neden olan bu hastalık türü varroadan kaynaklanan bir tür virüs çeşididir. Pupadan ergin dönemine geçen bal arılarında görülmektedir. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan arı ölümlerinde görülmektedir. Alınacak tedbirler düzenli olarak varroa ilaçlamasının yapılmasıdır.

Kronik Arı Felci;Bal arılarında görülen farklı bir virüs ile karşı karşıyayız. Kronik arı felci bal arılarında deformasyona neden olan bir hastalıktır. hastalık belirtileri ergin bal arılarında arının kitin kılları dökülür kanatları ters yöne bakar ve arı simsiyah bir renge bürünür.Bulaşma yöntemleri ise arılar arasındaki besin alış verişinden kaynaklanmaktadır. Ülkemizde 1940 yılında başlayan bu hastalık günümüzdede bulunmaktadır.

Tulumsu Yavru çürüklüğü; Pupa döneminde nadiren görülen ölümler yaşanmaktadır.İşçi arı ve erkek arı larvalarında görülmektedir. Belirtileri ana arı  sınırlı sayıda yumurta atar ve attığı yumurtalar seyrek olur. Hastalık bulaşan larvalar kapanmaya yakın evrede yavru gözlerinde ters döner, ölen arıların vucudunun orta kısmında yeşilimsi bir renge bürünür. Bunu temizlemeye çalışan diğer arılara bulaşarak koloni ölümlerine neden olur.

Tedavisi: 4 defa 2 günde bir Apimicin katkılı şurup ile düzenli olarak arı beslenmeli ve arı iyice sıkıştırılmalıdır.

Siyah ana arı gözü hastalığı

Amerika, Fransa, İskandinav ülkeleri ve Polonya’da yaygındır.Hastalığa yakalanmış ana arılarda prepupa ve pupa dönemlerinde virüs aktif olur ve pupa göz içinde ölür.Virüsün ilk belirtisi gözlerin soluk kahverengine dönüşmesidir. Birkaç gün sonra gözler esmerleşir ve koyu siyaha dönüşür.Nosema apisbu hastalığın yayılmasında ekilidir.

İsrail Akut Arı paraliz hastalığı;Koloni çökme sendromu yaşıran arılarda görülmektedir,şuan için ülkemizde hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

Kaşmiş arı virüsü; Bu hastalık türü ilk olarak hindistanda görülmüştür. 2010 yılında türkiyede meydana gelmiştir. Hastalık bleirtileri arılarda kovan ucuş deliğinde ve peteklerin üzerinde arılarda titreme görülür.

Akut Arı paraliz virüsü ; Bir çok ülkede görülen parazit türü hastalıklardandır.Hastalığın etkisi tüm bal arısının biyolojik dönemlerinde 4-5 gün içinde ölüm görülmektedir. Arı Hastalıkları Virüsler Yukarda sıralandığı gibidir. Aklınıza gelen tüm soru ve sorunlarınızı yorumla kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?