Arıcılık Nedir? Ana Arının Önemi

Arıcılık Nedir?

Arıcılık Nedir?Ana Arının Önemi,özenle çalışarak ve emek sarf ederek arıdan bal, arı sütü, polen gibi besinlerin elde edildiği ve ana arı gibi arı türlerinin üretildiği bir çalışma alanıdır. Doğa ile dost ve son derece faydalı bir faaliyettir. Bitkisel üretimde etkili olan tozlaşmanın hızlanmasında büyük rol oynar.

Ülkeye ekonomik açıdan önemli katkılar sunmakta olan arıcılık, tüm dünyada yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Çok az bir sermaye gerektirmekte ve kazancı tatmin edici seviyededir. Ayrıca pek fazla iş gücüne gerek duyulmaz ve üretimde çıkan ürünler kolay kolay bozulmadan uzun yıllar saklanabilir. Gerekli malzemeler ülke içinden rahatlıkla temin edilebilir. Bir toprak alanına gerek olmadan yapılabilmesi, toprağı olmayan çiftçiler için bir geçim kaynağı olmaktadır.

Arıcılık, fazla bir sermaye (Sadece sahibinden satılık arı ve birtakım pahalı olmayan ekipmanlar) gerekmektedir. Ve iş gücü gerektirmemesi sebebi ile birçok insana iş ve gelir imkanı sağlamakta ve dolayısı ile ülke ekonomisine büyük faydalar getirmektedir. Üretim fazlalığı dış ülkelere ihracat yapılmasına ve ülkeye yurt dışından para girmesine katkı sağlamaktadır.

Arıcılık Türleri Nelerdir?

Arıcılık iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlar sabit arıcılık ve gezginci arıcılıktır.

Sabit Arıcılık

Yasal olarak bir bölgede, bir yıl veya bir yıldan fazla bir sürede arı kolonilerinin bulundurularak üretimin yapıldığı arıcılık türüne sabit arıcılık adı verilmektedir. Türkiye’de arıcılık faaliyetini sürdüren kişiler, T.C Tarım ve Orman Bakanlığının bünyesinde bulunan Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıt olabilmektedir.

Sabit arıcılıkta, geleneksel yöntemler uygulanmaktadır. Bu sebeple verim oranı düşük bir seviyede kalmaktadır. Bundan dolayı genellikle birincil meslek ve gelir kaynağı olarak icra edilmez. Aile içindeki ihtiyaçları karşılamak amacı ile icra edilir.

Gezginci Arıcılık

Gezginci arıcılıkta, sabit arıcılıktaki gibi sabit kalınarak üretim yapılmamaktadır. Bitkilerin durumlarına ve hava şartlarına göre olabildiğince fazla verim alabilmek için arı kolonileri sürekli farklı yerlere taşınır. Sabit arıcılık yöntemine göre çok daha verimli ve bereketli bir arıcılık türüdür. Kişiler gezginci arıcılık faaliyetini genellikle ana geçim kaynağı olarak icra etmekte, bal ve satılık arı çeşitleri sunmaktadırlar.

Gezginci arıcılık neden tercih edilmektedir?

Gezginci arıcılık birçok sebeple tercih edilmektedir. Bunları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Bitkiler bölgelere göre farklı zamanlarda çiçek açabilmektedir.
 • Bölgelerde ilaçlama gibi durumların olduğunda kolonileri bu ortamdan uzak tutmak ve korumak gerekmektedir.
 • İklim koşulları sürekli olarak değişkenlik göstermekte ve verimi etkilemektedir.
 • Gezginci arıcılıkta verim oldukça iyi bir seviyededir.

Gezginci arıcılıkta kolonilerin taşınması kış mevsimine kadar çiçek açan bitkilerin bulundukları konuma göre, kış mevsiminde ise ılıman iklimlerin hüküm sürdüğü bölgelere yapılmaktadır. İlkbahar mevsiminde ilk olarak çiçeklerin açmaya başladığı yerlere yerleşilir. Sonrasında ise çiçeklerin açıldığı başka bölgelere doğru taşınma işlemleri yapılır. Türkiye’de kısa ve uzun mesafelerde gezginci arıcılık yapılabilmektedir.

Arıcılık Nedir? Ana Arının Önemi
 Arıcılık Nedir?Ana Arının Önemi

Gezginci arıcılık, yakın menzillerde yapılıyor ise kısa mesafeli gezginci arıcılık, tüm ülkeye yayılarak yapılıyorsa ise uzun mesafeli gezginci arıcılık olarak adlandırılmaktadır. Gezginci arıcılık yapan kişilerin, ülkenin coğrafi bölge özellikleri, bitki türleri ve iklim şartları hakkında iyi derecede bilgiye sahip olması oldukça önemlidir. Verimlilik ve arıların korunması kişilerin bilgileri ile doğrudan alakalıdır. Çok fazla taşınma işlemi yapılıyor ise arıların sağlık durumları sık sık kontrol edilmelidir.

Ülkemizde Gezginci Arıcılığın Uygulandığı Bölgeler

Türkiye’nin hemen her bölgesi arıcılık için son derece uygun ve dengeli iklim koşullarına ve bitki çeşitliliğine sahiptir. Bu nedenle arıcılık ülkemizin hemen hemen her bölgesinde icra edilmektedir. Gezginci arıcılık Karadeniz Bölgesi’nde en sık olarak Ordu’da yapılmaktadır. Kastamonu ve yakın çevredeki bölgelerde pek fazla gezginci arıcılık faaliyeti sürdürülmemektedir. Bu bölgeler genelde arıların kış mevsimini geçirmesi amacı ile kullanılır. (Bu uygulamaya “kışlatma” adı verilmektedir.) Ege Bölgesi’nde çam ağaçları nedeni ile sonbahar mevsiminde, İç Anadolu Bölgesi’nde yaz mevsiminin ortasından bitimine kadar gezginci arıcılık faaliyetleri yürütülmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde ise kış mevsimi geçirilmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde kışı geçiren ve nisan sonuna kadar burada kalan arıcılar, sonrasında Güne Doğu Anadolu Bölgesi’ne geçer ve yaz mevsiminin ortasına kadar burada kalmaya devam ederler. Doğu Anadolu Bölgesi gezginci arıcılık için önemli bölgelerden biridir. Yazın sona ermesi ile birlikte bu bölgeden ayrılırlar.

Arıcılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paket arıcılık son zamanlarda yeniden ilgi görmeye başlayan meslek dallarından biridir. Bu durumda devletin teşvikleri oldukça etkili olmuştur. Siz de arıcılık yapmak istiyorsanız mesleğin inceliklerini öğrenmeniz ve arılar hakkında iyi bilgi sahip olmanız gerekmektedir.

Arıcılık hakkında bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bütün canlılar suya ihtiyaç duymaktadır. Arılar da buna dahildir. Bu nedenle koloninizi kuracağınız bölge su kaynaklarına yakın bir konumda bulunmalıdır.
 • Kurulacağınız bölge ve seçeceğiniz arıların cinsi yakından ilişkilidir. Bu iki faktör birbirine uyumlu bir şekilde olmalıdır.
 • Seçeceğiniz bölgeyi iyi şekilde araştırmanız gerekmektedir. Arı kovanları dar bir alana çok fazla bir şekilde yerleştirilmemeli ve belli bir düzen uygulanmalıdır.
 • Seçeceğiniz bölgede zehirli kimyasal atıkların bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Yapacağınız tüm işlemleri düzenli ve uyumlu bir şekilde uygulamalı, her işleminizin tek tek kaydını tutmalısınız.

Kraliçe Arı (Ana Arı) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koloninizde bulunduracağınız ana arının hakkında bilmeniz gereken bilgiler şunlardır:

 • Ana arı üreme görevini üstlenmektedir.
 • Kovanlarda birer tane ana arı bulundurmanız gerekmektedir.
 • Ana arılar genellikle 4-5 yıl kadar yaşamaktadırlar. Bunu göz önünde bulundurarak kontrollerinizi yapın.

Ana Arının Önemi Nedir Ve Nereden Satın Alabilirim?

Arıcılıkta ana arı oldukça büyük bir önem arz etmekte ve verimi doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple kurulacak bölgenin yapısına uygun ırkta ve genç bir ana arı seçilmelidir.

Bayram Arıcılık olarak, koloninize uygun çeşitli ırklarda verimli ana arı satışı sunmaktayız. Bünyemizde bulunan arı çeşitleri ve özellikleri şu şekildedir:

 • Karniyol Ana Arı

Karniyol ana arıları sakinlikleri ile bilinen bir arı türüdür. Kışlatmaya çok uygun olan bu arılar, hastalıklara karşı oldukça dirençli bir yapıdadır. Bahar mevsiminde çok hızlı gelişim gösterirler. Yağmacılık konusunda temiz bir öz geçmişe sahiptirler.

Arıcılık Nedir? Ana Arının Önemi
Arıcılık Nedir?Ana Arının Önemi
 • Kafkas Ana Arı

Kafkasya kökenli olan bu arılar, kışlatmaya uygun bir yapıdadır. Yavaş gelişim gösterirler, buna karşın bal verimlilikleri oldukça yüksek bir seviyededir ve propolis konusunda iyidirler. Çok sakin olmasalar da fazla agresif tutum göstermezler.

 • İtalyan Ana Arı

Bal verimi konusunda zayıf olan bu arılar, sakin bir yapıya sahip olmaları ve çok hızlı üremeleri nedeni ile genellikle ticari amaçlarda tercih edilmektedir. Kışlatma konusunda uygun arılardan biridir.

 • Karpat Ana Arı

Karpat ana arıları, yüksek oranlı bal verimliliği ve kolay kolay hastalanmamaları nedenleri ile sıklıkla tercih edilen bir arı türüdür. Tek eksi sayabileceğimiz yönü propolis ve arı sütü üretimini yavaş bir şekilde gerçekleştirmeleridir.

 • Anadolu Ana Arı

Ülkemizde yetişen Anadolu ana arıları, her mevsim şartlarına karşı dayanaklı ve kışlatmaya uygun bir türdür. Bal verimleri oldukça yüksektir ve hızlı gelişim göstermektedirler.

 • Belfast Ana Arı

İngiliz ve İtalyan arılarının melezlenmesi ile oluşturulan bir ana arı türüdür. Çok yüksek ve çok düşük hava şartlarına karşı dayanaklı olan bu arılar, kışlatma konusunda oldukça iyilerdir. Hastalıklara karşı dirençlidirler, hızlı gelişim gösterirler ve balım verimlilikleri yüksektir. Hızlı bir şekilde propolis ve arı sütü verirler.

Arıcılığa adım atmak ve ana arı siparişi vermek istiyorsanız kataloglarımıza göz atabilir, bayram arıcılık firmasına ait irtibat numaralarından iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz

  Nasıl Yardımcı Olabilirim ?