Belfast Ana Arısı Özellikleri

Belfast Ana Arısı Özellikleri

Belfast ana arısı özellikleri;Bayram Arıcılık olarak; kraliçe arı olarak da tanınan ve birden fazla arının birleştirilmesiyle elde edilen Belfast ana arı üretimimizde, bal taşıma, uysallık, çalışma kapasitesi, değişen ekolojik şartlara uyum sağlama gibi özelliklerine dikkat etmekteyiz. Üretimini yaptığımız diğer ismi ile Buckfast ana arı farklı ırklardan gelen genetik özelliklere sahiptir. İlkbahar aylarında hızlı bir şekilde gelişim gösteren türlerin içerisinde yer almaktadır. Yön bulma konusunda çok beceriklidir. Arı hastalıklarına ciddi oranda dayanıklıdır. Ülkenin birçok noktasında yaşam oranı çok yüksek ve uyumludur. Soğuk mevsimleri çok rahat bir şekilde geçirme özelliğine sahiptir ve bal verimi yüksektir. Renkleri, daha koyu olmaktadır. Kanat çırpışları ile polen toplama işlemleri daha seridir. Petek örmede başarılı olan bu ana arı ırkı, petek bal üretmede de verimlidir. Saldırgan bir yapıda olmadığı için arıcılık ile uğraşan insanlara kolaylık sağlarlar. Iki yılda bir değiştirilmesi önemlidir. Türkiye ortalamasının üzerinde bal yapma özelliğine sahip olması sebebiyle Anadolu bölgesinde yoğunlukla tercih edilmektedir.

Belfast ana arısı özellikleri
       Belfast ana arısı özellikleri

Üremedeki Kabiliyetleri

Özellikle ilkbahar mevsiminde koloniye yetmiş ile seksen bin arasında yeni yavrular gelmektedir. Bu ırkın geninin üreme becerisi, hava şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak soğuk havalara dayanıklıdır fakat ilkbaharda üremeye başlarlar. Oğul verimi oranı düşüktür ve düzenli yavru dağılımı vardır, yavru atımı hızlıdır. Bir kovanda eğer ana arı yoksa, işçi arılar çalışma işini bırakmaktadır, çıkardıkları ses çok yüksek olmaktadır ve üreme gerçekleşmemektedir.  Koloni içerisinde ana arıların bakımı daha iyi olmalıdır. Kovan içerisinde ana arının koruması olarak nöbetçi arılar bulunmaktadır. Belfast ana arı, bulunduğu koloninin başı durumda olmazsa işçi arılar etrafa dağılır ve koloninin varlığından söz etmek imkânsız olur.

Belfast arı ırkı verimi

Koloni içerisinde ana arının bakımı çok iyi olmalıdır. Iyi bakıldığı süre zarfında dört veya beş yıla kadar sağlıklı bir şekilde yaşamına devam eder ve bu sayede yavru verimliliği yüksek olur. Daha uzun yaşayarak verimi yüksek olan arılar, daha çok tercih edilmektedir. Dünya genelinde kabul edilmiş olan, her yıla ait bir ana arı gen rengi bulunmaktadır ve her yıl bu renkler değişerek ilerler ve beş yılda bu döngü yenilenmeye başlar.

Belfast Ana Arısı özellikleri nasıldır

Bu ırkın üretimi laboratuvar ortamında farklı arı genlerinin bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Tamamen saflaştırılarak ve sonrasında birleştirmeler sağlanarak üretime hazır hale getirilmiştir. Arı yetiştiricileri bu ırka çok kolay ulaşabilmektedir. Sarı ve siyah olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Uyum sağladıkları bölgeler farklılık göstermektedir. Sarı Belfast, sıcak olan bölgelerde yüksek verimlidir ve gelişimi daha yüksektir. Çaprazlama ile elde edilen, ana hattı İtalyan, baba hattı Karniyol olan bu ırk; Türkiye’nin her bölgesine uyum sağlamaktadır. Siyah Belfast, diğer çeşidine oranla; bal verimi, uysallığı ve petek örmedeki kabiliyeti ile tanınırlığını ve yeteneğini ön plana çıkarmıştır. Ana hattı İtalyan, baba hattı Kafkas ve Karniyol melezidir.

 

Kolonilere Ana Arı Uygulama

Kovanda bulunan ana arının yaşlanması veya ölmesi sonucunda, araya çok fazla zaman girmeden hızlı bir şekilde genç ve çiftleşmemiş ana arı verilmelidir. Arıcının kovanlarından yeterli ürün alabilmesinin mümkün adımı; kovanlarında bulunan verimsiz ana arıların değiştirilmesi ile olmaktadır. Ana arı değiştirilmesi aşamasında öncelikle yaşlı arı kovandan alınmalı ve koloni içerisinde çiftleşmemiş ana arı veya yalancı ana arı bulunmamalıdır. Bütün kontrol ve işlemlerden sonra ana arı nakliye kafesinin tek tarafı açılarak; iki yavrulu çerçevenin arasına telli yüzü aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir. Gözlemlere göre çiftleşmiş ana arının kabul edilme oranı %100’e yakındır. Uygulama sonrasında koloni rahatsız edilmeden şurup ve kek ile beslenmelidir. Koloni bir hafta geçtikten sonra açılarak ana arı kontrol edilir ve aşamaları not alınır. Ana arı verimsiz olmuş ise, ırk özelliği, yaşlı olup olmadığı, hastalık taşıyıp taşımadığı, yeterli döllenmemiş olması, ana arı üretiminde kullanılan lavraların seçimindeki eksikliklerin olduğu nedenler incelenmelidir.

Koloni içerisinde genç işçi arılar mevcut olduğu için ana arının kabulü çok kolay olmaktadır. Kış mevsimine girmeden önce işçi arı oluşması mutlaka sağlanmalıdır.  Kışı geçiren bu koloninin ilkbahar gelişimi hızlı bir aşama geçirir. Genç arılar daha fazla hormon salgıladığı için koloninin düzeni sürekli olarak korunmaktadır. Yaz ayları başında ana arılı kolonilerin oğul verme eğilimi daha az olmaktadır ve bunun sonucunda güçlü koloniler oluşarak bal verimi çok yüksek oranda olur.

Ana Arı Üretiminde En Güvenilir Adres

Bayram Arıcılık olarak bizler; özveri ile çalışan büyük ve deneyimli bir aileyiz. Ömrünü bu işe adamış olan arıcılarız.  Türkiye’nin her iline Belfast ana arı ulaşımını sorunsuz şekilde gerçekleştiriyoruz. Yılların verdiği bilgi ve tecrübe ile üretimini yaptığımız arılar hakkında bilgi almak ve soru sormak için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Hazırlık aşamasından ulaşımına kadar profesyonel biçimde hizmetlerimize devam ediyoruz.

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?