Anadolu Ana Arısı özellikleri

Anadolu ırkı

Anadolu Ana arısı özellikleri nelerdir?Dünya üzerinde arıların 40 milyon yıldır varlıklarını sürdürdükleri bilinmektedir. Bu arı ırklarından biri de Anadolu arısıdır. Adından da anlaşıldığı üzere Anadolu Arısı, ismini Anadolu yarım adasından almıştır. Bu ırk Türkiye’de güneydoğu ve kuzeydoğu dışında her yerde bulunmaktadır. Her ne kadar yerli arı olarak kabul edilse de en son yapılan laboratuvar testlerine göre bu arı ırkının Doğu Avrupa arıları gurubunda yer aldığı kesinleşmiştir. Bu arı ırkının en önemli özelliği ise daha önce hiç yaşamadığı bir bölgeye bile kısa bir süre adapte olmasıdır.

Anadolu Ana Arı

Anadolu ana arısı özellikleri
Anadolu ana arısı özellikleri

Ana arı bir diğer adıyla kraliçe arı, bal arısı kolonilerinde bulunan yetişkin ve çiftleşmiş bir dişi arıdır. Arı kovanının en önemli arısı olan kraliçe arıların yumurta atma özelliği bulunmaktadır. Bu sayede arıların çoğalmasını sağlayan bu arılar, arı kovanının geleceğini belirlemektedir. Bir kolonide genellikle bir tane bu arıdan bulunur. Bazı durumlarda iki tane bulunsa bile kesinlikle biri diğerini öldürerek kraliçeliğini ilan etmektedir. Bu arılar, kolonide yer alan diğer arıların annesidir. İşçi arılar tarafından larva halinde seçilen bu arılar, cinsel olgunluklarını tamamlayana kadar arı sütü ile beslenmektedir. Bu ana gurubunda yer alan türlerden biri de Anadolu ana arısıdır (Apis mellifera anatoliaca). Farklı ekolojik özellikleri bünyesinde barındıran bu arılar, Türkiye ekolojisine yüzde yüz uyum sağlayabilmektedir. Bal verimi iyi bir oranda olan, hastalıklara karşı yüksek direnç gösteren ve gelişimi kolay olması nedeniyle gözde olan arılardan biridir.

Anadolu Ana Arısının Genel Özellikleri

Anadolu arısının genel özellikleri denince ilk akla esmer renkte ve sakin yapıda olmaları gelmektedir. Ayrıca iyi bir kışlama performansı gösteren bu arılar, dayanıklı yapılarıyla dikkat çekmektedirler. Bunların dışında bu arılar, yağmacılığa çok elverişli değillerdir. 1953 yılında bir ırk olarak sınıflandırılan bu tür, Anadolu’nun büyük bir kısmına yayılma göstermiştir. Bu ırk ABD ve İngiltere’ye götürülerek ıslah çalışmalarında da kullanılmıştır. Bal üretim kapasiteleri yüksek olan bu arılar, koloni yerlerini bulmada da büyük başarı gösterirler. Ayrıca oğul verme konusunda da iyi bir potansiyele sahiptirler. Bunların dışında sokma özelliği de fazla değildir. Nektarın az olduğu zamanlarda bal toplayarak gereksinimlerini karşılamaktadırlar.

Anadolu Arısının Yaşam Alanları

Anadolu arı, ülkemizin orta kısımlarında bulunan yerli bir arıdır. Sadece kuzeydoğu ve güneydoğu bölgelerinde bulunmamaktadır. Fakat bu arı önemli ölçüde yerli arı popülasyonunu oluşturmaktadır. Bozkır iklimine bağlı olarak varlığını sürdüren bu tür, istenilen bal veriminin alınımı sağlamaktadır.

Ana Arı Fiyatları

Ana arı fiyatları piyasada oluşan belli bir fiyat aralığına göre belirlenmektedir. Bu nedenle çok düşük fiyatlı ürünler, istenilen bal verimini almanıza yardımcı olmayacakken yüksek fiyatlı ürünler de yüksek oranda verim alacağınızı belirlemez. Bu nedenle güvenilir sitelerden hizmet almanız bütçeniz ve arıcılık faaliyetleriniz için iyi olacaktır. Bu konuda hakkında web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Anadolu Arı Satışı

Ülkemizdeki en yaygın arı ırkı olan Anadolu arısı, en önemli yerli arı popülasyonunu oluşturduğu bilinmektedir. Doğu arı ırkının bir türü olan bu arı türü; farklı bölgelere ve iklim tiplerine uyum göstermesi nedeniyle önemli bir yere sahiptir. İstenilen bal verimini sağlayan Anadolu arısının en yaygın bilinen ekotipi, Orta Anadolu ve Muğla arısıdır. Kışlama yeteneği, nektar toplama ve oğul verme potansiyeli yüksek olan bu türün yağmacılık eğilimi düşüktür.  Bunların dışında kış aylarında bal tüketim oranı düşük olduğu için uygun koşullarda hızlı bir gelişim geçirmektedir. Eğer siz de arıcılık faaliyetlerinden istenilen verimi almak istiyorsanız web sitemizden ana arı siparişi oluşturabilirsiniz. Satılık arı hizmeti sunan firmamız güvenli ve kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

Paket Arıcılık

Bayram arıcılık olarak ülkemizin her yerine arıcılık faaliyetiyle ilgilenen müşterilerimiz için arı satışı gerçekleştiriyoruz. Profesyonel bir hizmet ahlakı ile hizmet sunan firmamız, isteyen müşterilerimiz için paket arıcılık hizmeti de vermektedir. Bunun için web sitemizden sipariş oluşturabilirsiniz.

Anadolu Arısı Siparişi

Yukarıdaki bilgiler ışığında Anadolu ana arısı sipariş vermek isteyen kişiler, Bayram arıcılığın güvenli internet sitesinden ana arı satışı için sipariş oluşturabilir. Sahibinden satılık arı için sipariş oluşturmak isteyen müşterilerimiz güvenle internet sitemizi inceleyebilir ve sorularıyla ilgili yine internet sitemiz üzerinden bize dönüş sağlayabilir.

Ana Arı Siparişi

Bir arı kolonisi içinden en önemli yere sahip olan ana arı, petek gözlerine yumurta atarak kolaninin gelişmesini sağlamaktadır. Bir ana arının ömrü ise 3 ile 5 yıl arasında değişmektedir. Çünkü lavra döneminden itibaren arı sütü ile beslendiği için ömrü diğer işçi arılara oranla uzundur. Ana arıyı arı sütüyle besleyen arılar işçi arılardır. Fakat işçi arılar ana arının verimsiz olduğunu fark ederse ana arıyı öldürerek yeni ana arı üretmeye çalışabilir eve eski arıyı öldürebilir. Bu nedenle istenilen verimi almak adına ana arıyı iki yılda bir değiştirmek uygun olacaktır. Genel olarak Ana arının değiştirme nedenleri ise;

 • Ana arının oğul verme içgüdüsünde olduğu için,
 • Kolonide ana arı kaybı yaşanabileceği için,
 • Ana arının yaşlanabileceği için değiştirilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak arıcılık faaliyetlerinde istenilen veriminin sağlanabilmesi için genç ve kaliteli ana arı kullanılmalıdır. Ayrıca yaşadığınız bölgeye göre kraliçe arı seçimi de çok önemlidir. Bilindiği gibi Anadolu arı çeşidi her iklimle uyum sağlayabilmektedir. Genç ve kaliteli Anadolu Ana arı siparişi vermek isteyenler Bayram arıcılığı tercih edebilir.

10 Yorum

 1. Avatar Samet erdogdu diyorki:

  Mardin’den ulaşıyorum size satılık arı sayfasindan ulaştım Anadolu ırkı Mardin için uygunmudur

  • Avatar admin diyorki:

   Samet bey Anadolu ırkı türkiyenin yerli ırkıdır,ıslah çalışması yapılan hastalıklara karşı son derece dayanıklı bal verimi güzel ve uyusal bir arı cinsidir. Mardin içinde cok uyumlu bır ırktır.

Yorum yaz

  Nasıl Yardımcı Olabilirim ?