İtalyan Kraliçe Ana Arı Özellikleri

Ana Arı Özellikleri

İtalyan Kraliçe Ana Arı Özellikleri; İtalyan arısı sıcak bölgeler için uygun olan bir arı ırkıdır. İtalyan arıları ülkemizde özellikle Akdeniz, doğu Anadolu ve ege Bölgesi’nde bulunmakta ve bu bölgelere uyum sağlamaktadır. İtalyan ana arılarının yağmacılık eğilimi vardır. İtalyan ana arıların yön bulma kabiliyetleri biraz daha zayıf olmaktadır. Dünya genelinde İtalyan ana arıları Amerika’da ve Almanya’ya bakıldığı zaman 40 farklı türe sahip olmaktadır. İtalyan ana arıları sıcak bölgelerde daha iyi yetiştiği ve daha uyumlu olduğu için ülkemizde de Akdeniz bölgelerinde ve sahil bölgelerinde yetiştirilmektedir.

İtalyan ırkı arıların bal verme potansiyeli, Karniyol arısı ile karşılaştırdığımızda bal verimleri daha düşüktür. İtalyan ırkı arılar  ilkbahar mevsiminde çok hızlı gelişmektedirler.Genetik yapı itibari ile  sakin ve uysal yapıya sahiptir. Bununla birlikte, İtalyan ırkları farklı ekotip arı olarak Ligustica gold ve cordovan olarak sınıflandırılır. İtalyan ana arısının anavatanı kuzey İtalya’dır. Çok eski zamanlardan bu zamana kadar özelliklerini koruyan bir arı ırkından olmaktadır. Birçok İtalya arı türü bulunmaktadır. İtalyan Ligustica gold ana arı türü ve cordovan ana arı türü bunlardandır. İtalyan gold ana arıları oldukça çalışkan ve uysal olma özellikleri ile dikkat çekmektedirler. Aynı zamanda, fazla yumurtlama özelliğine sahip arı ırkıdır.

İtalyan Ana Arısının Genel Özellikleri

Firmamızın paket arıcılık satışını yapmış olduğu İtalyan Ana arısının genel özellikleri şunlardır:

 • İtalyan ırkı sakin arı ırkları içerisinde bulunmaktadır.
 • İtalyan hattı iyi huyludur, uysaldır ve hırçın değildir
 • Bal verimi diğer arı ırklarına göre düşüktür, fakat çok hızlı üreme kabiliyetine sahiptir.
 • İtalyan ana arılarının yumurta atma özellikleri fazladır
 • İtalyan ana arı ırkının petek örme kabiliyetleri yüksektir
 • Yumurta atma kapasitesi de yüksektir. Günde 2000 ile 2500 yumurta yumurtlarlar.
 • İtalyan kraliçe ana arıları sıcak bölgelerde daha verimli olur.
 • İtalyan ana arıları ılıman iklim kuşaklarında daha uygun olmaktadır.
 • İtalyan ana arıları güçlü koloniler oluşturarak kış mevsimine girerler.
 • Kovana az propolis taşımaktadırlar
 • Üremeleri sonbahar sonuna kadar devam etmektedir.

İtalyan Kraliçe Ana Arı Özellikleri -Fiziksel ve Davranışsal

İtalyan arılarının en belirgin fiziksel ve yapısal özellikleri karınlarının yuvarlak ve uzun olmasıdır. İtalyan  arılarının dil uzunluğu 6.4 ile 6.6 milim arasındadır. Görünüşü rengi sarıdır. Karın kit rengi oldukça parlaktır. İtalyan arıları, sokma eğilimleri az olan arı ırkıdır. Halk arasında İtalyan arıları sokmayan arı olarak tanınır. İtalyan arıları üreyerek çoğalırlar. İlkbaharda çok hızlı bir şekilde gelişirler. Yaz döneminde gelişimleri en üst seviyeye ulaşmaktadır. Yavru yetiştirme eğilimleri oldukça fazladır. İtalyan arılarının oğul eğilimleri ise azdır.

İtalyan Kraliçe Ana Arı Özellikleri
İtalyan Kraliçe Ana Arı Özellikleri

İtalyan ana arılarının bal toplama kabiliyetleri ve performansları oldukça yüksektir. Verimli ve çalışkan arılardır. İtalyan ana arıları, petekleri oldukça düzgün ve güzel bir şekilde sıralar ve üretirler. Bununla birlikte, İtalyan arılarının arı sütü üretme yeteneği vardır. İtalyan arıları hastalıklara, yavru hastalıklarına karşı dayanıklıdır ve dirençlidir. İtalyan ana arıları, Kafkas arısı ile karşılaştırıldığında Kafkas arısı 20 kilogram bal topladığında İtalyan ana arısı 15 kilogram nektar toplamaktadır. Yani İtalyan ana arısı Kafkas sırasına göre daha az bal toplamaktadır.

Bununla birlikte, İtalyan arıları oburlardır. Bu yüzden de kış döneminde bal tüketimini daha fazla yaparlar. Dilleri biraz daha uzun olduğu için yonca çiçeklerinden kolayca yararlanmaktadırlar. İtalyan arılarının petek örme özelliği bulunmaktadır. Hem iyi petek hem de düzenli petek örerler. İtalyanırkı arıların olumsuz özelliği ise yağmacılık eğilimli olmalarıdır. Ayrıca yön tayin etme duyguları zayıftır.

İtalyan Ligustica Gold Ana Arısının Özellikleri Nelerdir?

İtalyan Ligustica gold ana arısının fiziksel özelliklerine bakıldığında rengi portakal kırmızı rengine benzer bir renk olmaktadır. İtalyan Ligustica ana arısının gold arısına göre bal verimi daha fazladır. İtalyan Ligustica gold ana arısı cordovan gold arısı ile kıyaslandığı zaman bal tüketimi biraz daha azdır. Aynı zamanda yağmacılık eğilimi de daha az olmaktadır. İtalyan arı ırklarının önemli bir türü de Cordovan ırkı arıdır. Bu arı açık sarı renge sahiptir. Ayrıca, görünümü oldukça kolay bir şekilde ayırt edilecek niteliktedir. Cordovan ana arısı estetik bir görünüme sahip olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Bununla birlikte, bal veriminin artırılması için farklı ırklara sahip olan arı ırkları ile çaprazlama sistemi uygulanarak melezleme işlemi yapılır. Bu şekilde bal verimi arttırılır. İtalyan Ligustica ana arı, Cordovan ana arısına göre daha dirençli daha dayanıklıdır. Hastalıklara karşı da oldukça korunaklı bir özelliğe sahiptir. İtalyan Ligustica gold ana arısının özellikle doğurganlık, süreç konusunda isteksizlik, yumuşaklık, hastalığa karşı direnç gösterme gibi özellikleri dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, çiçek balı toplama eğitimi daha fazladır. Ligustica İtalyan arısı altın arılar olarak da adlandırılır. İtalyan Ligustica gold arılarının ön kısmında sarı bantlar bulunmaktadır. Ayrıca parlak ve geniş bantlı koloniler halinde bulunurlar.

İtalyan ana arılarının birçok türü ve eko tipleri bulunmaktadır. Ülkemizde de uyum sağlayan iki türü İtalyan gold arısı İtalyan cordovan arası olmaktadır. İtalyan gold arısı, altın sarı olarak adlandırılır. İtalyan ırkı arılar oldukça sakin yaradılıştan gelmektedirler. Bu yüzden İtalyan arıları çok uysaldır. İtalyan ana arılarının çoğalma kabiliyetleri yüksektir. Yavru büyütme yetenekleri de fazladır. Bununla birlikte, İtalyan arılarının oğul verme eğilimleri zayıftır. İtalyan arılarının karınları ince fakat buna oranla dilleri daha uzun olmaktadır. Ilıman iklim kuşaklarına uyumludur.

İtalyan Ana Arısının Koloni Hareketleri Nelerdir?

 • İtalyan  arıları petek üzerinde oldukça sessiz ve sakin çalışırlar.
 • İtalyan ırkı iyi huyludurlar. Ayrıca yumuşaktırlar.
 • İtalyan ana arıları hem üreme hem de çoğalma yeteneklerine sahip olan arı ırkına sahiptir.
 • İtalyan arıları oldukça parlak bir şekilde bal peteği sırlama yapar, Düzgün ve hızlı bir petek işleyip ve kabartırlar.
 • İtalyan arılarının dilleri biraz uzun olması sebebiyle yonca çiçeklerinden kolay bir şekilde nektar alabilirler.
 • İtalyan arıları oldukça çalışkandır.
 • Tüm mevsim boyunca bütün çalışmasını ve performansına yüksek düzeyde tutmaktadırlar.
 • İtalyan  arı kolonileri özellikle yaz döneminde yüksek performans göstermektedir.
 • İtalyan arı ırkının örmüş olduğu petek estetik açıdan güzel görünüşlü ve düzgün olmaktadır.

İtalyan ana arılarının üretilmesi ve kışlatılmasında kovanların bakımı oldukça önemlidir. Çünkü ana arılar kovanda kışı iyi geçirdiklerinde verimli olurlar. Eğer İtalyan ana arıları kovanda kışı iyi geçiremezlerse ilkbahara güçlü çıkamayacaklarından dolayı verimleri düşer. Bu yüzden firmamız İtalyan ana arılarının verimlerinin yüksek tutulması için gerekli olan tüm önlemleri almaktadır. Kovanda iyi bakılması için tüm tedbirler önceden planlanır.

İtalyan kraliçe ana arı özellikleri
İtalyan kraliçe ana arı özellikleri

Arı satışı İtalyan ana arılarının hem verimli olmasına hem de uzun ömürlü olmalarına bağlıdır. İtalyan kraliçe ana arı kovan içinde kış salkımının ortasında yer alır. Kovan içinde bulunan arı kolonileri hareket ederek gerekli ısıyı oluştururlar. Sıcaklık ile yumurtlama işlemi gerçekleşmiş olur. Bununla birlikte, kış mevsiminde arıların sönmemesi için alınacak önlemler şunlardır:

 • Kovanın içinin rutubetli kalmamasına dikkat edilmelidir
 • Gürültü yapılmamasına dikkat edilir
 • Kovanın içinde yeteri kadar polen, besin ve balın olması sağlanmaktadır
 • Kovan olumsuz hava şartlarına karşı korunmalıdır
 • Kovan içine yaşlı ana arıların olmamasına dikkat edilmesi gerekir
 • Mikrobik hastalıklardan korunmaları için gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Kovanın rüzgâr almaması için önlemler alınmalıdır.

3 Yorum

Yorum yaz

  Nasıl Yardımcı Olabilirim ?