Belfast Kraliçe Ana Arı

Belfast Kraliçe Arı

Belfast kraliçe ana arı ; Belfast ırkı Paket arıcılık ticaretinde sıklıkla tercih edilen bir ırktır. Belfast  arı ırkı karma(HİBRİT) bir cinstir. Halk arasında buckfast ya da Belfast olarak da bilinir. Farklı ırkların kontrollü bir şekilde döllenmesiyle elde edilen bu cins dünya çapında da meşhurdur. Melez arı üretimine başlanmasının sebebi ise, bir zamanlar Avrupa’da sıklıkla arı ölümünün gözlemlenmiş olmasıdır. Bu ölümlerin ve hastalıkların nedeni araştırıldığında melez arıların pek etkilenmediği görülmüş ve bu nedenle laboratuvar ortamında Belfast kraliçe arı gibi melez türlerin döllenme yoluyla üretime geçilmiştir. Bu arılar melez olmaları nedeniyle hibrid arı cinsi olarak da geçmektedir. Döllenme işlemi, laboratuvar ortamında yapılır. Her üreme döneminde bu işlem laboratuvar ortamında tekrar edilir.

Belfast ırkına genel bakış

Dünya tarihinde ilk kez İngiliz bir arı ile İtalyan bir arının birleştirilmesi, daha sonrasında bu melezlenmeye Fransız ve Yunan arısının da dahil edilmesiyle Belfast arı ırkı elde edilmiştir. Bu arılar döllenmeden önce saflaştırılmıştır. Bal üretimiyle ilgili diğer özellikleri gerçekleştirmek üzere çiftleştirilip melezlenmiştir. Bilim adamları sonrasında bu melezlenme işlemine Anadolu ırkı arıları da dahil etmiştir. Anadolu ırkı arılarla çiftleştirilmesinin sonucunda da oldukça verimli arılar elde edilmiştir. Belfast kraliçe arılar melez bir cins olmasına rağmen, ortaya çıkan ilk nesil ana ve babalarından daha üretken olur. Bu duruma melez azmanlığı denir. Belfast kraliçe ana arı, diğer bir adıyla buckfast düzenli bir şekilde yavru dağılımı yapan bir cinstir. Yavrulama döneminde iyi bal verdiği bilinen bu ırk, ilkbahar aylarında en hızlı gelişimini gösterir. Belfast  arıların yön bulma yetenekleri çok yüksektir.

Sakin bir ırk olan Belfast, şu an ülkemizin birçok bölgesinde kolaylıkla yetiştirilmektedir. Kış mevsiminin zorlu şartlarına da uyum gösterebilen bu ırk, kovanında stoklamış olduğu balı kış aylarında kullanır. Çaprazlama yoluyla döllenme sağlanarak üretimi sağlandığı için bu arı ırkı arı hastalıklarına da son derece dayanıklıdır. Bu arılar petek örmede diğer bütün türlerle kıyaslandığında çok daha verimli ve çalışkandır. Bu arılar sakin yapıları nedeniyle oldukça uysal davranışlar sergilerler. Sokmaya eğilimleri çok azdır. Bu nedenle çalışmaları çok engellemez ve zorluk çıkarmaz. Arı rengi genellikle baş kısmından sonra iki adet turuncu halkaya sahip olarak bilinir. Arka gövdeye doğru da kahverengileşmektedir.

Belfast Kraliçe Ana Arı Özellikleri

Bu arı türü laboratuvar ortamında suni tohumlama olarak  üretilmiştir. Bu arı cinsinin bilinen en iyi özelliği bal sıralamasını muntazam bir şekilde yapmasıdır. Bal sıralamasını yaptığı dönemde, yavru atımı da oldukça verimli ve hızlıdır. Sık yavru atımı yapıyor olmasına ek olarak bu yavru atımları da gayet düzenlidir. Belfast arılar çok başarılı bir şekilde petek yaparlar. Petek bal yapımında da oldukça verimlidir. Gelişimi çok hızlı olan bu ırk, güçlü bir bal toplayıcısıdır ve yüksek bir dirence sahiptir. Değinilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, Belfast kraliçe arının oğul veriminin düşük olduğu gerçeğidir. Oğul verme işlemi, kraliçe arının ve diğer arıların kovandan ayrılmasını gerektiren, üretimi aksatan, nektar alımını yavaşlatan bir dönemdir.

Belfast Kraliçe Ana Arı
Belfast Kraliçe Ana Arı

Oğul verme döneminde, tarlacı arılar çalışmaz, işçi arılar da kovanın ağzına birikir. Bu da haliyle kovandaki çalışma faaliyetlerinin aksayıp, verimliliğin azalmasına sebep olur. Belfast kraliçe arı kovanlarında, oğul veriminin düşük olması sebebiyle bu gibi durumlarla karşılaşılmaz. Verimli olmaları sebebiyle coğrafyamızda ana arı satışı yapılmaktadır.  Bu ırk, birçok yönüyle avantaj sağlamaktadır. Hastalıklara karşı dirençli, mevsim şartlarına uyumlu, iyi yer yön bulan ve hastalıklara karşı direncinin yüksek olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen ideal bir arı cinsidir. Bu arıyı yetiştirmek diğer arı türlerine nispeten daha kolaydır. Sakin bir ırk olması sebebiyle, yetiştiren kişi koruyucu kıyafet giymese dahi kendini güvende hissedebilir. Çünkü saldırma potansiyeli çok düşüktür. Bal kaynağı bulma potansiyelleri çok yüksektir.

Belfast Kraliçe Arı Üreme Özellikleri

Belfast ana arının üreme kabiliyeti oldukça yüksektir. Bir koloni ana arı, binlerce işçi arı ve yüzlerce erkek arıdan oluşmaktadır. Burada en önemli rol ana arınındır diyebiliriz. Arı kolonisinin devamlılığını sağlamak için ana görev olan yumurtlama ana arı tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle ana arının seçimi tüm koloninin, kalitesini ve gelişmişliğini etkileyecektir. Bu nedenle ana arı seçiminde oldukça dikkatli ve titiz davranılmalıdır. Çünkü bu seçim üretimi ve verimliliği doğrudan etkileyecektir. Kraliçe arı, koloninin gelişmişliğine bağlı olarak günlük 1200 ila 1700 arası yumurtlayabilir. En verimli olduğu dönem olan İlkbahar aylarında kovan koloniye yaklaşık 70-80 bin yavru arı getirir. Ana arıların önderliği sayesinde kovan, bir nizam içerisinde nektar toplayıp bal üretimi yapmaya devam eder. Eğer kovanda ana arı olmazsa, açık ya da kapalı yavru atımı sağlanamaz. Bu nedenle kovan içerisinde ana arının varlığı oldukça mühimdir.

Belfast Paket Arı Satışı

Ana arı, nöbetçi arılar tarafından korunmaktadır. Ana arı kovanda yoksa, diğer arılar kovanın dışında görünmez. İçerideki bütün düzeni ana arı sağlar. Rengi de ana arı belirler. Her ırkın kendine özgü bir gen rengi vardır. Bu gen rengi belli aralıklarla yenilenir. Bu yenilenme süreci Belfast kraliçe arı türünde beş yıla tekabül etmektedir. Bal yapımı Türkiye ortalamasının oldukça üstündedir. Bu nedenle ülkemizde de arı yetiştiricilerinin gözde ırkları arasındadır. Arı bakıcılarının ve bal ticareti ile uğraşanların satın alacakları ırkta dikkat ettikleri ilk özellik bulundukları coğrafyaya uyum sağlayıp sağlamamasıdır. Bahsi geçen bu arı ırkını tercih edecek arı yetiştiricileri, Belfast kraliçe arılarda bu ikileme düşmeyecektir. Bütün coğrafya koşullarına kolaylıkla uyum sağlıyor olması nedeniyle ülkemizin dört bir tarafında arı bakıcıları tarafından yetiştirebilmektedir. Paket arı satışı hususunda da bu arı ırkının ticareti sıklıkla yapılmaktadır. İnce ve uzun bir vücut yapısında sahip olan bu tür Bayram Arıcılık firmamızda toptan olarak satışa sunulmaktadır.

Belfast kraliçe arılar propolis ve arı sütü üretiminde de yüksek performans sergiler. Bayram Arıcılık firmamız tarafından üretilen, satışa sunulan bu arılar türünün bütün özelliklerini göstermektedir. Bu nedenle satın almış olacağınız paket arı kolonisinden maksimum verim sağlayabilirsiniz. Türkiye genelinde bütün illere satışını yaptığımız Belfast ana arı paketleri, firmamız tarafından garantilidir. Birinci kuşak ana arıların satışını, direkt olarak üretimden sonra gerçekleştiriyoruz. Üretimlerimiz sertifikalı ve ruhsatlıdır. Bayram Arıcılık güvencesiyle paket arı satışımızdan faydalanabilirsiniz. Taşıma için kış aylarında üretimine geçilen kafeslerle sizlere gönderim sağlamaktayız.

Paket arıcılıkla ilgileniyor ve arı yetiştiriciliği yapıp bal üretiyorsanız daha fazla bilgi sahibi olmak için site üzerinde bulunan numaralardan tarafımıza ulaşabilirsiniz. Paket arı satışlarımız için fiyat sorgulamasını sitemiz üzerinden yapabilirsiniz. Bunun yanında bizlere site içinde bulunan ilgili iletişim numaralarından ulaştığınızda sahibinden satılık arı hususunda da destek alabilir bunun yanında güvenle siparişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kaliteli bal üretimi için önemli bir nokta olan bal seçimi konusunda firmamız size destek sağlıyor, Türkiye’nin dört bir noktasına satış hizmeti sunuyor.

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?