Bal Sağım Zamanı

Bal Hasadı ve Mevsimi

Bal sağım zamanı bölgelere göre değişiklik gösterebilir, ilkbahar bakımlarından sonra koloni yeterli mevcuda ulaştıktan sonra 40-50 gün sonra bal sağım zamanına ulaşır. Buda ortalama Haziran 15 gibi başlayıp Temmuz ayının sonuna kadar devam etmektedir.

Sağım yapılacak ballı peteklerin %60 oranında sırlanmış olması gerekir, sırlanan bal dinlenmiş içerisindeki su oranı en aza indirilmiş bal haline dönüşür. Sırlanan balda donma olasılığı daha azdır.

Yavrulu petekler süzülürmü?

Bal sağım zamanı nda,Arıcılar tarafından sıkça sorulan sorular arasında gelmektedir. Yavrulu açık kapalı pupa olan petekler süzülmez, süzülen yavrulu petekler bozulur arı mevcudunu kaybeder. O bakımdan süzülecek ballı peteklerin ortasında yarım avuç çerçevesi açık ve kapalı yavru varsa,o peteği koltuk tarafına koyup bir hafta sonrada süzebilirsiniz.

Süzme yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar

  • Hava sıcaklığının 25 derecenin altında olmaması
  • Sabah 09:00 ile 16:00 saatleri içerisinde ballar çıkartılmalıdır.
  • Ballı peteklerin üstünde ana arı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Süzülen peteklerin yavrusuz olmasına özen gösterilmeli.
  • Süzülen peteklerin tekrardan sulandırılıp, arının mevcuduna göre tekrardan arıya verilmesi gerekir.

Süzülecek Ballar ve Dinlendirilmesi

Koloniden çıkarılan ballı çerçeveler iki bölüme ayrılır. Beyaz ve tam sırlanmış olan ballı petekler,petek bal olarak satışa sunulmak için bal saklama kaplarına koyulur. Esmer siyah olan petekler ise bal sağım çadırına götürülerek  sır bıçağı veya sır alma tarağı ile işlenerek bal sağım makinesine koyulur. Balların petek gözlerinden rahat çıkması için sıcaklığın 25-30 derece olması gerekiyor.

Bal sağım zamanı
                           Bal sağım zamanı

Balın bozulmaması için alınacak önlemler

Yer yüzünde 1000 lerce yıl bozulmadan kalabilen tek ürün baldır, Süzme bal kaldıkca demini alır dinlenir tadı ve rehası çok daha güzel olur. Fakat petek bal içerisinde bulunan polen özleri sıcak ortamlarda kurtalanır (Kelebek)

Petek ballar kovandan çıkarıldıktan sonra hava almayacak şekilde poşetlenir ve soğuk hava depolarında bekletilerek bozulmasına engel olabilirsiniz.

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?