Ana arı kaç günde doğar? Kraliçe arı yaşam evresi Nedir?

Ana arı kaç günde doğar ve çiftleşir sorusuna cevap vermeden önce, ana arı hakkında  bilgi vermek istiyorum. Ana arı  işçi arılar bünyesinde nasıl ve ne şekilde üretilir? Arının çalışma performansını ve kovan içerisindeki yavru popülasyonunu sağlayan tek arı Kraliçe ana arıdır.

Ana arı ırk ve özelliklerine göre günde 4000 ile 9000 arası günlük yumurta atma kapasitesine sahip bir canlıdır, ana arı  larva gözlerine günlük yumurta bırakmadan önce  işçi arılar tarafından petek gözleri özenle temizlenerek ana arıya yavru atma sahası açmaktadır.   Bu işlem sonrası kraliçe ana arı temizlenmiş gözler içerisine günlük yumurta bırakır ve işçi arılar tarafından arı sütü  polen ile beslenerek arıların yaşam döngüsü sağlanmaktadır.

Ana arı kaç günde doğar
Ana arı kaç günde doğar

Arılar neden Ana arıya ihtiyaç duyarlar?

Yer yüzünde doğanın dengesini belirleyen en büyük etken arılardır. Farklı çiçek tozlarını sürtüşme yöntemiyle döllenmeyi sağlarak daha verimli ve organik üretim yapılmaktadır. İşçi arılar kış salkımında iken ömürleri 150-180 gün iken bal akım zamanında ömürleri 45 güne düşer. Kraliçe arılarda bu süreç birazdaha fazladır yüksek kaliteli ve bol arı sütü ile beslenip uygun şartlarda 15-20 erkek arı ile çiftleşen ana arıların ömrü 5 yıla kadar gitmektedir.

Koloni işçileri tarafından  yumurta kesesi zayıflamış ana arılar işçi arılar tarafından imha edilerek kendilerine yeni ana arı üretirler. Ana arı toplamda 16 gün süre ile doğar, doğumdan sonra hava şartları erkek arı ve bal akım dönemlerine göre çiftleşme en az 6 gün en fazla 15 gün içerisinde çiftleşir ve çiftleşme sonrası 4 ile 5 gün arasında günlük yumurta atmaya başlar. Ana arı üretimi ve yapım aşamalarını detaylı olarak incelemek isterseniz Ana arı üretimi sayfamıza bakabilirsiniz.

  • Kraliçe arı kaç günde doğar? Ana arı 3 gün yumurta 6 günü larva ve 7 günü pupa dönemi olarak toplamda 16 günde doğar.
  • Kraliçe arı memesi kaç günde kapanır? Ana arı 3 günlük yumurta evresi ve 6 günlük larva evresi sonrası kapanır yani, 9 veya 10 cusu gün kapanır ve kovan içerisindeki işçi arılar tarafından 29- 34°C sıcaklıkta beslenir.
  • Ana arının yumurta atma kapasitesi nedir? Kraliçe arılar ırk ve yumurta kesesine göre günlük yumurta atarlar. Genç ana arılar  17000 ve 22000 civarında kovan içerisindeki arı mevcuduna göre günlük yumurta atma faliyeti göstermektedir. Kaliteli bal verimi yüksek ve en önemlisi bölgeye atapte olmuş arılarla çalışmak sizi arıcılık sektöründe 10 adım ileriye götürecektir.

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?