Hazır Ana Arı Nedir?

Çiftleşmiş Ana Arı

Hazır Ana arı Nedir? Ana arı çiftleşme kutularında veya farklı ana arı üretim kovanlarinda daha önceden hazırda bekletilen yavrunun üstünü kapatmış kraliçe arıya  Ana arı diyoruz.

Hazır Ana Arı kullanmanin faydaları nelerdir?

Çiftleşmiş Ana arı kullanmak, bal sezonuna 2-0 önde başlamak gibidir. Birincisi zamandan faydalaniyorsunuz, Melez ırk yerine damızlık ana arının soyundan gelen birinci nesil ırk arı kullaniyorsunuz. Arılar içgüdüsel olarak yaşlı ana arısı olan koloniler,genç ana arı elde etmek için günlük, iki günlük ve üç günlük larvalardan kendilerine ana arı üretirler, Ana arının doğma süresi toplam 16 gündür. Ana arı kovan içerisindeki  hakimiyetini salgıladığı koku ile sürdürmektedir. Yaşlı ana arı zaman ilerledikçe bu kokuyu dışarıya salgilayamaz ve arılar tarafından öldürülerek kovan yeni ana arı yapma ihtiyacı duyar.

Hazır ana arı
                           Ana Arı

Ana arıyı nezaman değiştirmek gerekir

Ana arı degistirmenin farklı sebepleri vardır.

  • Yaşlı Ana Arı değiştirmek
  • Hırçın bal verimi düşük arı ırkını değiştirmek için
  • Arı çoğaltmak için

Bu işlemler genellikle sonbahar aylarında ve ilkbahar  aylarında yapılmaktadır. Irk seçimi yapmak çok önemli bir husustur.Bal verimi gelişimi son derece iyi olan ana arınin bölgeye adapte olması kullanacağınız arı ırkına bağlıdır. Hazır Ana arı kullanmak sizi 45 gün daha erken bir şekilde bal sezonuna sokacaktır.

Çiftleşmiş Ana Arı Satışı

Bayram arıcılık tarafindan üretilen birinci kuşak ana arılar satış sıralamasına göre nisanın ilk haftası başlayacaktır. Size hazır kraliçe arı kullanmak isterseniz iletişim. Numalaramizdan bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Yorum yaz

    Nasıl Yardımcı Olabilirim ?